- Pierwszy opatrunek zdejmujemy ok 2-4 godzinach. ranę trzeba odkryć, gdyż powietrze jest kluczowym elementem sprawnego gojenia świeżego tatuażu.
- Opatrunek zdjąć umytymi dłońmi i ostrożnie obmyć tatuaż letnią wodą z dodatkiem mydła szarego, żelu do higieny intymnej, lub innego środka myjącego bez zawartości barwników chemicznych, konserwantów i perfum, Nie wolno stosować żadnych szmatek, gąbek czy innych myjek.
- Nadmierne mycie i czyszczenie świeżego tatuażu może go rozmyć lub mogą pojawić się na nim nieestetyczne plamy. Tatuaż osuszyć (nie tarcie!), papierowym ręcznikiem kuchennym,
- Po 10 min.- 1 godz. oddechu rany, należy nałożyć cienką warstwę nawilżacza
- Ważne jest chronienie tatuażu przed słońcem i brudem do momentu zagojenia. unikać zbędnego dotykania, drapania oraz zawsze pamiętać o umyciu dłoni przed pielęgnacją dziary.
- Unikać zanurzania i dłuższego kontaktu z wodą, czyli kąpiel w wannie, basenie, morzu czy jeziorze jest bezwzględnie zakazana przez 2-4 tygodnie (zakaz dotyczy również sauny).
- Należy wmasować w tatuaż małą porcję odpowiedniego środka nawilżającego, tak, aby cały wnikł w skórę pozostawiając lekkie nawilżenie bez tłustej powłoki.
- Zalecane środki wspomagające gojenie ran to m.in. maść nagietkowa, Bepanthen i Alantan, Dostępne są również specjalne maści np. Tattoo Goo, EasyTattoo. Traumeel
- Nawilżacz należy nakładać regularnie w ciągu dnia po myciu tatuażu (2-5 razy dziennie, tak często, aby był cały czas nawilżony) dopóki rana nie zacznie się złuszczać, czyli przez 3 do 10 dni, Po całkowitym wejściu w fazę złuszczania można zmniejszyć częstość stosowania nawilżacza do 1-2 razy dziennie i nie zakłócać procesu
- Bardzo cienka warstwa naskórka wytworzona na tatuażu, która złuszcza się to objaw właściwej pielęgnacji. Pojawienie się większych strupków to znak niewystarczającej dbałości o dziarę.
- Pełne zagojenie tatuażu trwa 4-8 tyg. – objawia się jednolitą i matową powierzchnią wytatuowanej skóry. Czas gojenia jest zależny od indywidualnego stanu zdrowia i miejsca tatuowania.
Jeśli tatuaż nie goi się, skóra jest obrzęknięta i czerwona, podrażnienie się powiększa, pojawiają się wycieki ropne, a nawet gorączka, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem lub dermatologiem i zastosowanie maści z antybiotykiem np. Tribiotic.